sunnuntai 9. marraskuuta 2025

Työmatkalla




Olin tällä viikolla elämäni ensimmäisellä työreissulla! Tampereella järjestettiin apuvälinemessut, jossa olin töissä kaikkina kolmena päivänä.

Majoituin Sokos hotelli Ilveksessä. Menin Tampereelle jo keskiviikkona, sillä torstaina messut alkoivat aamulla yhdeksältä ja minun oli oltava siellä paikalla hyvissä ajoin. Keskiviikkona ehdin käymään syömässä ja pienellä kävelyllä koskella, mutta menin joka ilta aika aikaisin nukkumaan. Etukäteen minua hieman jännitti, että miten tulen jaksamaan pitkät työpäivät ja vähäiset yöunet, mutta yllättävän kivuttomasti se meni. Messupäivien jälkeen menin aina heti hotellille ja aikaisin sänkyyn.

Reissu opetti minulle myös uutta itsestäni. En tiennyt, että oikeasti tykkäisin niin paljon asiakastyöstä, mutta sehän oli aivan mahtavaa! Minun tehtäviini kuului kuvata ihmisiä meidän kuvausseinällä ja päivittää sosiaalista mediaa. Oli kiva keskustella ihmisten kanssa, pyytää heitä kuvaan ja monet halusivat yhteiskuvaan myös minun kanssa. Tapasin paljon vanhoja tuttuja, mutta tuli myös uusia tuttavuuksia, ja pääsin keskustelemaan somesta tuttujen ihmisten kanssa, kuten Arja Ahtaanluoman sekä Peltsin ja Osmon kanssa. 






Tiedättekö, ennen kaikkea minä olen itsestäni ylpeä. Sitä ei suomalaiset monesti sano ääneen, mutta nyt minä sanon. Olen parissa vuodessa kavunnut pois Kelan tukiviidakosta, ja teen leipäni nykyään itse. Kukaan ei enää halua nähdä tiliotettani, että paljonko mitäkin tukea pitäisi maksaa, vaan olen tavallinen, verokortilla töitä tekevä aikuinen. Ja se saa minut sopimaan jotenkin paremmin joukkoon. Koen olevani hyväksytympi, kun minulla on töitä. Ihan jo jos miettii deittailumaailmaa, niin "joo, en mä käy töissä" ei ole kovin inspiroiva aloitus. Sen sijaan, '"hei, mä teen työkseni.. " avaa paljon enemmän keskusteluja. 

En tarkoita, että työn pitäisi määritellä ihmistä, ja jokaisella on omat syynsä miksei pysty tai halua niitä ansiotuloja tienata, mutta tähän asti työelämä on tuonut itselleni ainakin elämään pelkkää hyvää. Rahallisen korvauksen lisäksi olen tavannut kosolti uusia ihmisiä, saanut mahtavia kokemuksia ja tilaisuuksia sekä oppinut paljon uutta, jotta voin tehdä työni aina vain paremmin. Työ on myös tuonot arkeeni rakennetta ja sisältöä.

Työllä ei välttämättä rikastu, mutta onko kaikki rikkaus rahallista?