tiistai 14. lokakuuta 2025

Ihonhoitorutiini


En ole oikein koskaan ollut hyvä huolehtimaan itsestäni, vaan muut asiat ja ihmiset ovat aina menneet sen edelle. Tottakai olen osannut syödä, nukkua ja pitää itseni hengissä, mutta tässä tarkoitankin sellaista huolehtimista, joka vaatii vähän aikaa ja vaivaa, kuten ihonhoito.

Heräsin vasta viime keväänä tähän itsestäni huolehtimiseen ja se on onneksi jäänyt päälle. Talvella tuli panostettua uuden suhteen vuoksi, mutta jotenkin se opetti minut myös ajattelemaan, että miksi tekisin sitä kenenkään muun vuoksi. Vain minä voin huolehtia itsestäni parhaiten ja ihan itseäni varten. 

Hävettää myöntää, mutta minulla ei oikeasti ole ollut aiemmin viitsimistä, jaksamista eikä kiinnostusta ihonhoitoa kohtaan. Olen rasvannut kun on tuntunut kuivalta ja that's it. En ole ajatellut, että tuotteilla olisi oikeasti väliä. Loppukeväällä minulle sitten diagnosoitiin vaikea ruusufinnitulehdus, johon sain lääkevoiteet. Oireet olivat melko klassiset; kasvojen punoitusta, kuivuutta ja kutinaa. Pitkään peitin punoituksen meikkivoiteella ja kaikki muu nyt vain sai olla. Lopulta oli pakko mennä ihotautilääkärille, ja vähitellen sain oireet rauhoittumaan vaihtamalla päivittäiset tuotteet lääkärin suosittelemiin.

 Aika pian kuitenkin kävi ilmi, ettei ensimmäinen lääkevoide sopinut minulle enkä uskaltanut aloittaa uuden kokeilua enää kesän kynnyksellä, koska näitä rasvoja ei suositeltu käytettäväksi auringon kanssa. Pelkäsin myös, että tulee uusi reaktio ja kesä olisi pilalla. Nyt olen toisella lääkevoidekuurilla, joka sopii iholleni onneksi paremmin.

Päivittäisen kasvovoiteen lisäksi aloin käyttää kasvoilla teepuuöljyä, jolla sain oireet kesän ajaksi hallintaan. Se on eteerinen öljy, jolla on luonnostaan antiseptisiä ja antibakteerisia ominaisuuksia, ja sitä käytetään monesti juurikin iho-ongelmiin. Aluksi en pitänyt sen voimakkaasta tuoksusta, mutta nyt kun olen käyttänyt ruusufinnin hoitoon antibioottivoidetta, niin olen suorastaan ikävöinyt tuota teepuuöljyn tuoksua!


Jo ennen tätä käytin vain apteekkituotteita, lähinnä Aco -sarjalta, mutta ihoni on parantunut huomattavasti näiden uusien tuotteiden myötä. Puhdistan kasvot La Roche-Posayn Lipikar Syndet AP+ -suihkuvoteella, joka puhdistaa tehokkaasti myös meikin ja tarvittaessa sillä voi pestä koko kehon. Näppärä tuote siis esimerkiksi reissatessa! Lisäksi käytän Avenen Thermal Spring Water -kasvovettä, joka on steriiliä lähdevettä ja sillä on ihoa rauhoittava, kosteuttava ja tulehdusta lievittävä vaikutus. Voiteena käytän La Roche-Posayn Toleriane Rosaliac -voidetta, johon sekoitan aina kaksi tippaa teepuuöljyä, paitsi tietysti nyt tällä hetkellä käytän vain antibioottivoidetta. Tuo kosteusvoide on sellaisenaan myös erittäin hyvä meikin alle, eikä siitä jää sellaista tahmaista oloa.

Kesällä piti terästäytyä myös aurinkosuojan kanssa, sillä uv-säteily on pahinta ruusufinnille. Ihotautilääkäri suosittelikin Eucerinin Sun Actinic Control -aurinkovoidetta, jossa oli suojakerroin 100. Pakko myöntää, etten edes tiennyt niin korkeita kertoimia olevan olemassa! Mutta se kyllä teki työnsä, en palanut kesällä kertaakaan.

Ja asia mistä olen ehkä eniten ylpeä - pesen nykyään meikit pois aina ennen nukkumista. Ylipäätään olen ylpeä siitä, että minulla on jokin ihonhoitorutiini, ja että sillä on ollut vaikutusta. Olen parantanut myös käsien ja jalkojen rasvaamista, mutta niiden tilanne ei nyt ylipäätään ollut niin kriittinen kuin kasvoilla. Lämpimät, ruusuntuoksuiset jalkakylvyt ovat jotain, mitä pitäisi jaksaa tehdä useammin.

Kaikenkaikkiaan voisin kuitenkin sanoa, että melko hyvä parannus entiseen! Toki vieläkin tulee päiviä, kun se kasvovoide jää välistä, mutta ei saa olla myöskään liian ankara itselleen - tässäkään asiassa.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti